Piercing - co warto wiedzieć?
Zdobienie ciała jest nadal popularne, ponieważ potrafi ono nadać charakteru osobie i pomóc jej w wyrażeniu siebie. Do takiego zdobienia możemy zaliczyć kolczykowanie, czyli piercing, który jest formą ozdabiania ciała przy pomocy kolczyków w różnych (czasem nietypowych) miejscach.
Czym jest piercing
Piercing, inaczej kolczykowanie, jest określeniem ogólnym, dlatego też jego rodzaje są zależne od miejsca ulokowania kolczyka. Niemniej jednak, jest to popularna i powszechna metoda zdobienia ciała. Coraz częściej również jest popularny piercing miejsc intymnych, który sprowadza się do przekłucia warg sromowych oraz prącia i moszny. Warto w tym miejscu podkreślić, że tradycyjne przekuwanie nosa bądź uszu jest zabiegiem kosmetycznym i co do zasady nie zalicza się do standardowego piercingu. Do najczęściej przekuwanych obszarów można z całą pewnością zaliczyć:
- pępek,
- sutki,
- genitalia,
- łuk brwiowy,
- warga,
- język,
- podbródek.
Coraz częściej duża część osób decyduje się na przekłuwanie powierzchniowe, polegające na wykonaniu w dowolnym miejscu na ciele piercingu. Niestety, ten rodzaj organizm jednak szybko odrzuca. Ciekawym rodzajem wydaje się również corset, czyli ulokowanie kolczyków wzdłuż kręgosłupa i spojenie ich za sobą łańcuszkiem –efektem końcowym jest gorset. W świecie piercingu występuje też rzadko stosowany hand web, który opiera się na przebiciu skóry błoniastej pomiędzy kciukiem, a palcem wskazującym
Jakie są rodzaje biżuterii w piercingu?
W świecie piercingu używane są materiały, takie jak złoto, tytan i stal nierdzewna. Każdy materiał wykazuje, bowiem inne właściwości:
- złoto – surowiec droższy, aniżeli stal nierdzewna. Biżuteria ta jest niezwykle efektowna, jednak ma tendencję do ścierania się i czasem poprzez kontakt z ciałem dochodzi do odprysków. Ważne podkreślenia jest fakt, że złote kolczyki zawierają również i nikiel, który u wielu osób może powodować uczulenie,
- tytan – równie jest nieco droższy, aniżeli stal nierdzewna. Surowiec ten jest bezpieczny dla ludzkiego ciała i zwykle używany jest do implantów chirurgicznych,
- stal nierdzewna – kosztuje dużo mniej i tym samym jest najczęściej używana. Co ważne, przy jej zastosowaniu zachodzi najmniejsze prawdopodobieństwo infekcji.
Jak wygląda zabieg?
Sam zabieg, w większości przypadków, nie zawiera dużo czasu. Czas zabiegu oczywiście będzie stricte uzależniony od miejsca przekuwania. Niemniej jednak, cały proces odbywa się przy pomocy igły wenflonowej bądź iniekcyjnej. Fałdy skóry zaś są podtrzymywane przy użyciu szczypiec. Przy zachowaniu odpowiednich warunków sanitarnych, nie powinno dojść do infekcji.
O czym warto jeszcze pamiętać?
Przekłucie ciała wywołuje ranę, więc potrzeby jest czas, aby ona się odpowiednio zagoiła. Przy standardowych przekłuciach (jak np. łuk brwiowy) rana goi się około jednego miesiąca. W przypadku hand web rana może potrzebować aż sześciu miesięcy rekonwalescencji. Niemniej jednak, w każdym przypadku należy szczególnie zadbać o higienę przebitego miejsca i sukcesywnie je oczyszczać i odkażać. Po zabiegu będzie odczucie swędzenia, pieczenia i lekkiego bólu, często zdarza się też wyciek limfy tworzącej małe strupki na biżuterii. Warto podkreślić, że kolczyk, który zostaje założony po zabiegu nie powinien być wykonany ze srebra i złota – surowce te negatywnie wpływają na proces gojenia się ran. Niemniej jednak, kluczowe okaże się studio, które wykonuje tego typu zabiegi. Gabinet winien być, bowiem sterylny i spełniać wszystkie warunki sanitarne. Brudny i niesterylny sprzęt może doprowadzić nawet do zakażenia wirusem HIV bądź WZW typu B lub C. Studio piercingu Kraków stawia duży nacisk na czystość i sterylność swojego sprzętu. Oferuje zatem profesjonalne przekuwanie w odpowiednich warunkach i tym samym zostaje zminimalizowane ryzyko powstania infekcji.
Słowa kluczowe:studio piercingu kraków,